sagopa kajmer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

sagopa kajmer

sagopa kajmerciler buraya.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sagopa Kajmer NBATR Röportajı

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Sagopa Kajmer NBATR Röportajı Empty
MesajKonu: Sagopa Kajmer NBATR Röportajı   Sagopa Kajmer NBATR Röportajı Icon_minitimeC.tesi Kas. 21, 2009 8:36 pm

NBATR olarak Türkiye'nin en büyük sanatçılarından Rap müziğin üstadı Sagopa Kajmer ile bir röportaj yaptık.Kendisine bizi kırmadığı ve sorularımızı yanıtladığı için sonsuz teşekkürler.

NBATR: Daha önce bir röportajınızda kuzeninizle birlikte ‘’psikolojik funk’’ adlı bir akımı başlatacağınızdan söz etmiştiniz. Çalışmalarınız devam ediyor mu? Biliyoruz ki işleriniz çok yoğun, bu arada bunun gibi yeni şeylerle ilgilenmeye vaktiniz kalıyor mu?

SAGO:Kuzenimin orkestra çalışmaları bir hayli yoğun,ben de malum kafamı kaşıyamıyorum,çalışmalarımızı durdurmak durumunda kaldık.Fakat çok yakın biriki arkadaşımla pesimist orkestrayı başlatıyoruz.kuzenimle yapacağım işin devamı niteliğinde.çok güzel olacak kanımca.çalışmalara başladık zaten.yakında bir şeyler yerine oturduğunda haber veririm zaten.

NBATR:Hayranlarınızla aranızda sanatçı-hayran ilişkisi dışında bir abi kardeş ilişkisi gibi bir samimiyet var size sürekli Yunus abi diye hitap ediyoruz. Hatta şöyle bir anım var’’İstanbulda bir festivalde Yunus abi Ankara’dan geldim’’ dediğimde ‘’Eyvallah kardeşim’’ diyerek gülümsemiştiniz.Bu samimiyeti bir şekilde müzikte veriyorsunuz. Hayranlarınızla bu ilişkinizi müzik dışında neye bağlayabiliriz?Onlar hakkında ne düşünüyorsunuz? SAGO:Samimiyet olmadığında sevgi nasıl olabilir ki? Onlarla yakın olmadıkça bu iş eksik kalır.yani sanatçılık olayı eksik kalır demek istiyorum.Ben aslında abi-kardeş ilişkisi gözü ile bakmak da istemiyorum.manevi bir bağ bu ve bu bağı sadece yaşayanlar anlayabiliyor.Bugüne dek hiçbir hayranıma uzak davranmayı tercih etmedim.Bazılarına çok seviyeli davrandığım olmuştur,insanları uzaktan anlayabiliyorum ve nasıl davranmam gerektiğini hemen kestirebiliyorum.Yıllar geçtikçe herkesin amacı,kalbinin içindeki daha net anlaşılıyor.genel olarak söylemem gerekirse birçok dinleyicim gayet içten ve kararlı dinleyici bir kısmı ise sadece kısa bir zamanlık gelip geçici dinleyici.sonuçta her birini ayrı ayrı değerlendiriyorum.kalanlar kalıyor gidenler gidiyor.hersene ayrı ayrı kişiler geliyor ve gidiyor.tatil için gidilen küçük şirin bir tatil beldesi gibiyim.geliyor eğleniyor ve geri dönüyorlar,kimisi de beldeden ayrılamıyor yaz-kış benimle kalıyor.

NBATR:Break Dance’ta gençliğinizde bir Türkiye ve birde Karadeniz bölge şampiyonluğunuz var galiba. O yılları biraz anlatır mısınız?

SAGO:O yıllar güzeldi,ufaklıktım,heyecanlıydım ve gayet ataktım.şehrin çocuklarını etkileyip içlerindeki yeteneği açığa vurmaları için onları gaza getirir ve organize ederdim.bir ara samsundaki gençlerin büyük bir kısmı break dance a başlamıştı,herkesin bir teybi ve içi rap dolu kasetleri vardı.sokak aralarında saatlerce dance ederdik.teybimizde run dmc, kurtis blow,bambaata,ice-t,public enemy,master genius,herbie hancock,kraftwerk çalardı.çok güzeldi o günler.yarışmalara katılırdık hep şike olurdu.ben yine de yılmazdım çay partilerinde dans ederdim.hergün 3-4 kere breakin filmini ve rappin filmini izlerdim.run dmc ve kool moe dee kliplerini başa alır alır izlerdim.anlatılacak çok fazla hikayem var.

NBATR:Kuşkusuz ki Sagopa Kajmer Türkçe Rap’in en temel taşı tam manasıyla bir sanatçı bu işi en iyi icra eden insan.Şuan insanlar Türkçe Rap’i tanıdıysa bunda emeğiniz yadsınamaz ama şuanki durumda siz olmasaydınız şuan piyasada olmayacak insanlar size nankörlük ediyor.Ezik davranışlar sergiliyorlar.Neticede Rap denince kalkan ön yargının yerini insanlara gülünç gelen hareketler aldı.Röportaj ve şarkılarınızda da söylüyorsunuz Türkçe Rap öldü diye bu piyasadan umudunuzu kestiniz mi?Yani ilerisi için bir umudunuz var mı?

SAGO: benim her zaman umudum vardır.insanlar gelir ve giderler ama kaldığımız sürece bu işi iteleriz.ben artık yaşlanıyorum.hislerim hergün daha da yıpranıyor.türkçe rapi artık düşünmüyorum,çünkü Türkçe rap beni zaten en başından beri istemiyor.bana yakınlaşanlar bu camiada kendilerine bir yer edinebilmek ya da var olan yerlerini sağlamlaştırmak için bana yaklaşıyorlar.ben artık kimseyi yanıma yaklaştırmıyorum.Türkçe rap yapanların çoğu benim kara taklidim.onları dinlemekten hoşlanmıyorum.ama ne yazıkki insanlar sadece bana benziyorlar diye bile onlara prim veriyor.ilerisi için hiçbirşey düşünmüyorum.ne olacaksa olur.ben kendi görevimi kafile 2 (yer altı kafilesi) albümünü başlatarak yaptım zaten.gençleri dinliyorum,demoları kontrol ediyorum onların yaptıklarına hislerine ve rap e ne kattıklarına bakıyorum.ama daha ötesinde kendine has olanları arıyorum.ne kadar da Türkçe rap için nötre gibi görünsem de yine de sadece ben çabalıyorum.çünkü tek ciddi benim.

NBATR:Maalesef bazı insanlar tarafından karalama çalışmaları devam ederken Sagopa Kajmer duruşuyla,yaptığı işle,davranışlarıyla sapasağlam.Son olarak bazı mc lerin albümüne zorla prodüktörlük yapıp onların sırtından bir yerlere geldiğiniz gibi iğrenç yalanlar dolaşıyor ve maalesef eski arkadaşlarınız bunlar. sizin bunlar hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı? Hayranlarınız olarak biz ne yapabiliriz?

SAGO:ben bir karaböcek kadar dayanıklıyım.bana yapılan her şeyi en iyi ben bilirim,kimsenin konuşma hakkı da yoktur.belki sizlere yaşadıklarımı anlatsam karşımda dakikalarca suskun suskun bana bakarsınız.kime,nasıl destek verdiğim kimin için ne yaptığım ortadadır.kimseye kinim de yok.herkes yürüdüğü bu yolda önüne baksın yoksa birçoğu gibi laf atarken taşlara takılır düşüp diz kapaklarını kanatırlar.sagopa kajmer ancak kendisi yıkılmak istediğinde yıkılacak bir kaledir.insanların hain dinamitleri ancak kendi diplerinde patlar ve kendi çadırlarını yıkar,benim gökdelen olduğu yerde kalır.

NBATR:Genç bir hayran kitleniz var.Onlara çok faydalı şeylerden bahsediyorsunuz.Şarkı yaparken üzerinizde bir sorumluluk hissediyor musunuz?Gençlere tavsiyeleriniz var mı?

SAGO:sanatçı sorumluluk almış olandır.sanatçı sıfatını almışsan anlaki otomatikman sorumlusundur.sanatçının bir halka mal olanı vardır bir de kendi kendine takılanı.bu iki ayrıma göre sorumluluğun dozu değişir.seviliyorsan incik cıncık edilirsin.ben bu anlayışla önüme bakıyorum.gençler beni dinliyor,sözlerimden kendi dünyalarına doğru yollar çiziyorlar.pek tabiî ki onlara karşı büyük bir sorumluluğum var.duruşum ve sanatım onlara iyi şeyler hissettirmeli.ben bir rap yalakası değilim,her şey rap için saçmalıkları geride kaldı.bu dünyada her şey kendin için.benim gibilerse kendileri için doğru bulduklarını başkalarına sunarlar.bunu başardığımı düşünüyorum.

NBATR:Kuvvetmira sürekli üretmeye devam ediyor son olarak Pesimist Ep 5 KörCerrah ve Kolostrofobi Ep’ler yayınlandı zevkle dinledik.Ama EP 5 ile bu seriye nokta koyduğunuzu açıkladınız bir çok hayranınız EP’lere olumlu tepkiler verdi ama siz neden böyle bir karar aldınız? SAGO:her şeyin bir sonu vardır en tadında olanı ise en güzel sondur.perde kapanırken güzel bir son verilmelidir.EP serisi belki pesimist ep adıyla gitmeyecek ama heryeni gün yeni haberleri getirir,yeni şarkılara ev sahipliği yapar.isimler sadece hatırlatıcılardır.onlara takılmayın.geleceğe ve yeni kaliteli klasiklere odaklanın ancak o zaman ilerleriz.ben eski yaptıklarımı dinlemiyorum hep geleceğe bakıyorum.
http://kajmer.yetkinforum.com

Sagopa Kajmer NBATR Röportajı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sagopa Kajmer Biyografi
» Sagopa Kajmer'in Sözlüğü
» sagopa kajmer resimleri...
» SAGOPA KAJMER(neyim var ki raptan gayri)
» Sagopa Kajmer Hakkında Daha Fazlası